Kredi Rehberi

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicili bozuk ve kara listede olanlara kredi veren bankalar hangileri ? Sicili bozuk olanlar nasıl kredi alabilir ? Tüm detaylar burada

Banka kredileri tüketicilerin acil ihtiyaçlarında veya taşı ve konut gibi yüksek dereceli tutarlara fon sağlamak amacıyla sunulmaktadır. Banka kredi kampanyalarından faydalanabilmek için ilk şart neredeyse kredi notu ya da halk arasında bilinen adıyla kredi sicili durumu baz alınmaktadır.  Kredi notu, tüketicilerin kredi kullanım alışkanlığına bağlı olarak değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda ise tüketicilere puanlar verilerek kredi kullandırma işlemleri sağlanmaktadır.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hakkında Bilgiler

Kredi notunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bankalar ile olan ilişkisi başladığı andan itibaren bütün hesap hareketleri ve banka ürünleri ile yapmış olduğu harcamalar saklanarak karne oluşturulmaktadır. Tüketim alışkanlıkları, aylık gelir, ödeme planına sadık kalma veya kredi kartı kullanım yoğunluğu ve ödemeleri dikkate alınarak kredi notu artı veya eksi yönde etkilenir. Kredi notu konusunda oldukça kötü bir tablo çizen tüketicilerin ise puanları düşürülerek kredi sicili olumsuz yönde gelişir. Bu durumda neredeyse hiçbir ticari bankadan kredi kullanamaz ve banka kampanyalarından faydalanamaz.

Kredi Sicilinin Bozulması ve Kara Liste

Ticari bankalar kredi kullandırma işlemi gerçekleştirirken kredi notu belirleyici unsur olmaktadır. Kredi notunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyen birçok faktör bulunurken kara liste adı verilen uygulamada tek belirleyici unsur, tüketicinin takibe düşmüş olmasıdır. Bu durumda tüketici artık kredi ödemelerini gerçekleştirmeyeceği varsayılarak, banka icra yoluna giderek alacağını tahsil etmeye çalışmaktadır. Bu durum ise kara listeye girme olarak tanımlanmaktadır.

Kara listeden çıkış ise belirli bir zaman periyotuna bağlı olarak silinmektedir. Fakat tüketici verileri sürekli banka veri bankasında tutulmasından kaynaklı olarak kredi kullandırma işlemleri bir hayli zorlaşmaktadır.Kredi sicili bozulması durumunda ise kefil veya ipotek yolu ile kredi kullandırma işlemi gerçekleşebilmektedir. Kredi kullandırma işlemi kısmen kapatılmaktadır. Kısaca kredi notunun olumsuz değerlendirilmesi kredi kullanmaya engel değildir. Banka ürün ve müşteri politikasına bağlı olarak kredi notu düşük tüketicilere de fon sağlayabilmektedir. Bu sebepten sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar mevcuttur.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Alabilir? Banka ürünleri kullanımında temel faktör kredi notu etkili olmuş olsa da bazı bankalar mevcut piyasada stratejik kararlar alarak düşük kredi notuna sahip tüketicilere de kredi imkânı sağlamaktadır. Aslında kredi notunu belirleyici bir unsur olarak görmeyen bu bankalar müşteriden ödeme sözü veya teminat aldıktan sonra banka kredisi kullandırmaktadırlar. Bu durumda özellikle finansal yapısı zayıf, kısıtlı müşteri portföyüne sahip bankaların kredi sicili bozuk olan tüketicilere fon sağladığı görülmektedir.

Kredi notu düşük olanlar bu açıklamadan hareketle ilgili bankaların, iletişim merkezleri veya dijital bankacılık kanalları yerine bireysel başvur halinde en yakın şubeden kredi başvurusu gerçekleştirmek daha mantıklı bir karar olacaktır. Burada gerçekleştirmiş olduğu işlemler ile vermiş olduğu teyitli bilgiler ile kredi kullanması olası bir durum haline dönüşmektedir. Dijital bankacılık veya diğer yöntemler direkt olarak kredi notunu belirleyici unsur olarak almakta ve bu şekilde şubelere yönlendirme gerçekleştirilmektedir.

İzlenebilecek bir diğer yol ise kredi kullanım alışkanlığında değişikliğe giderek kredi notunu artırma çalışmaları olarak değerlendirilebilmektedir. Bu süreçte ise kredi kart veya mevcut kredi ödemeleriniz tam zamanlı gerçekleştirmek, tasarrufa gitmek ve bu tasarrufları ilgili banka hesabında saklamak, harcama alışkanlıklarını değiştirmek gibi disiplinler ile kredi sicili düzeltilebilmektedir. Fakat bu durum ise zaman faktörü göz önüne alındığından oldukça uzun bir süreyi kapsamaktadır.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar ile ilgili yazımız burada sona ermiştir. Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar hakkındaki makalemizi de okuyabilirsiniz. Sicil durumunuzu Türkiye.Gov.TR üzerinden sorgulatabilirsiniz.

bankaci

Kredi Finans Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı