Senetle Para

Senetle Para Veren Yerler

Senetle para veren yerler var mı ? Senetle borç para nasıl alınır ? Acil para ihtiyacı olan kişiler senetle para nasıl alabilir ? Detayları makalemizde..

Senet ile kredi alma işlemi, ödeme planları oluşturulma aşamasında birçok olumsuz durumu beraberinde getirmiş olsa da banka veya ilgili kuruluşlardan yeterli fon kaynağına ulaşamayan tüketiciler bu yolu seçmektedir. Senetle para veren yerler genel itibari ile anaparadan bağımsız olarak oldukça yüksek faiz talep eden yerler ya da belirli bir kuruma üyelik gerçekleştirilmek suretiyle elde edilebilen paralardan oluşmaktadır. Senedin kullanım hakkı nama yazılı olarak gerçekleşmesinden dolayı çek yerine geçmez bu da birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Senetle borç veren yerler illegal yerler olarak lanse edilse de kuyumcular, ilgili kooperatifler veya kuruluşlarda senet ile para verebilmektedir. Fakat senet ile borç almadan önce normal para edinim yollarını denemekte yarar olacaktır. Zira bu yolla kredi alınmasında önemli ölçüde bir maddi kayıp meydana gelebilir. Bu kayıplar ise anaparanın iki hatta iki buçuk katına çıktığı görülmektedir. Bu bağlamda ilk önce; banka, yardım kuruluşları veya daha güvenilir yollardan borç alınma yoluna gidilmesi tavsiye edilebilir. Senetle para veren yerlere geçmeden önce senedin özelliklerine değinmekte fayda olacaktır.

Senetle Para Veren Yerler Nasıl Bulunur ?

Senet tanım itibari ile iki gerçek kişi tarafından düzenlenen, muhatap ve lehtar olmak üzere iki kişi tarafından kurulan sözleşmedir. Özelliği itibari ile belirli tarihte ödenmesi gereken tutar belirterek, başka hiçbir konuya değinilmemektedir. İki gerçek kişinin de imzası ile senet oluşturulmaktadır. Senet nama yazılmasından dolayı, sadece alacaklısına kullanım hakkı tanımaktadır. Fakat teminat veya ilgili yatırım araçlarında da kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Senet yasal olarak oluşturulması Türk Ticaret Kanununa dayanmaktadır. Oluşturulma aşamasında iki kişi veya kurum arasında daha kolay ticari faaliyet geliştirilmesi adına düzenlenmiş olsa da zaman içinde illegal faaliyetlerde kullanılması ve bu yönüyle de kötü niyetli kişilere hak tanıması senedin olumsuz özellikleri arasında yer almaktadır. Senetle para veren kurumlar veya yerler bu bağlamda tefeci olarak tanımlanmıştır. Sebebi ise oldukça yüksek oranlarda faiz talep etmeleri ve ödeme planlarının çok katı bir şekilde uygulanması olarak görülmektedir.

Senet İle Para Nasıl Alınır?

Senet ile borç alma işlemi genel itibari ile ödeyeceğim sözünden çok farklı olarak, teminat veya ipotek yoluyla gerçekleşmektedir. Eğer bu özelliklere sahip kişiler senet ile borç edinme şartlarını sağlaması durumunda senet oluşturulur ve gerekli fon tüketiciye aktarılmaktadır. Fakat şunu da hatırlatmakta fayda olacaktır, teminat ve kefil gösterebilen her tüketici banka kredilerinden de faydalanabilmektedir. Bu süreç biraz zorlu olsa da gelecekte ödenmesi gereken tutarları bir hayli düşürmek mümkün olmaktadır.

Senetle para veren yerlere başvurmadan önce, ilgili kurum veya vakıf hakkında detaylı bir şekilde araştırma gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde istenmeyen durumların oluşması engellenebilir. Senet oluşturma sırasında senede bağlı olarak sözleşme oluşturarak kişi kendini koruma altına alabilir. Sözleşme içinde fazla ayrıntıya yer vermeden senede bağlı olarak tutarlar üzerinde değişikliğe gidilmesi, faiz ve zammın önlenmesi amacıyla gerçekleştirilmelidir. Zira senet üzerinde belirtilen tutarda tüm maliyet kalemleri hesaplanarak oluşturulmaktadır.

Senetle Beyaz Eşya Alımı

Günümüzde oldukça kullanılan senet ile beyaz satışı veya teknoloji aletleri ile de para elde edilebilmektedir. Üstelik bu süre içinde tüm haklarınız korunarak işlem yapılmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken unsur, beyaz eşya satışlarında da kredi notunun kullanıldığını unutmamak gerekir. Bu yüzden ana bayilerden alış veriş yapmak yerine yerel mağazalardan senetle alışveriş yapmak daha kolay olmaktadır.

Senetle para verenyerler arasında bu bağlamda alınan beyaz eşyayı nakit paraya çevirmek suretiyle beyaz eşya mağazaları verilebilir. Alınan ürünün kutulu olarak satılması çok düşük bir maddi kayba neden olsa da ödemelerde artı maliyetler oluşturmayacak neredeyse banka kredisi kadar maliyet ile ihtiyaç duyulan kaynağa ulaşılmış olacaktır. Acil nakite ihtiyacı olanlar sitemiz üzerinde yada google üzerinden arama yaparak farklı yöntemler bulabilirler.

bankaci

Kredi Finans Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı