Senetle Para

Senetle Para Kredi Veren Faktoring Şirketleri

Senetle kredi veren faktoring şirketleri güncel liste BDDK onaylı senetle kredi veren firmalar hakkında bilgiler ve detaylı liste bu yazımızda.

Faktoring Nedir?

Faktoring, firmaların her türlü mal ve hizmet satışlarından oluşan, fatura ya da fatura emsali sayılabilecek belgelere dayalı, o ana kadar tahsilatı sağlanmamış vadeli alacakların faktoring şirketine devredilmesi sonucunda, alacakların kısa vade içinde nakde dönüştürülmesinde kullanılan finansal bir yöntemdir. Faktoring şirketi firmanın vadeli alacaklarının tahsilat yönetimini bundan sonraki süreçte kendi yürütüp, alacakların tahsilatını sağlar. Karşılığında firmaya nakit ödeme yapar. Firmanın yurt içi ve yurt dışı vadeli alacakları bu kapsamdadır.

Faktoring Avantajları Nelerdir?

Faktoring işlemi vadeli alacakların tahsil kabiliyetini artırdığı için alacaklara hareketlilik ve likidite kazandırır, firmaya ise nakit desteği sağlar. Aylarca elinde vadesi gelmemiş senet ve çek bulunduran firma, bu senet ve çekleri faktoring şirketine verdiğinde yani alacağını temlik ettirdiğinde zamanından önce eline nakit geçmesi sağlanır.
Senetle kredi veren faktoring şirketi alacağı devraldığında son derece komplike bir kurumsal alacak takip süreci başlar. Uzman personel alacağın tahsilatı için sistematik şekilde çalışır. Hızlı, güvenilir ve etkili bir çalışma sonucu işgücü ve zaman açısından firma nakit avantajı sağlar. Nakit sıkışıklığı olan firma için faktoring şirketine senet ve çek verip nakit elde etmek bulunmaz bir nimettir. Firma elde ettiği bu nakit sonucu işletmesine kaynak yaratır, işlerini yürütür, faaliyetlerine etkin şekilde devam eder.

Senet Karşılığı Nakit Veren Faktoring Şirketleri Uygulaması Nasıldır?

Elinizde mal ve hizmet satışıyla elde ettiğiniz vadeli alacağınız sonucu aldığınız müşteri senedi var ve siz bu senetleri nakde çevirmek istiyorsunuz. Peki ne yapmalıyız?

  • Elinizde vadesi gelmemiş bir senet olmalı
  • Senet karşılığı nakit almak isteyen firma şahıs firması ise sahibi 18 yaşından büyük ya da fiil ehliyetini kazanmış olması gerekir.
  • Senedin mevzuata uygun şekilde düzenlenip, şekil şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.
  • Ortada fatura karşılığı düzenlenmiş gerçek bir alacak durumu söz konusu olmalıdır.

Bu şartları taşıdıktan sonra faktoring firmasına başvuru yapabilirsiniz.

Senetle Para Veren Faktoring Şirketi Başvuru Aşamasında Nasıl Bir Yol Uygular?

Faktoring şirketine sunduğunuz senet ve fatura usulüne uygun şekilde alınmış mı diye araştırma yapılır. Fatura ve senedin üzerindeki bilgilerin doğruluğu kontrol edilir. Fatura ve senedin daha önce başka bir işlemde kullanılıp kullanılmadığı sorgulanır Gerekirse senedin keşidecisi araştırılıp gerçek bir mal ya da hizmet satışı var mıdır araştırılır. Senet ile fatura teyit edilir. Bu işlemde senedin vadesi, alacağın tutarı, faktoring ücreti ve komisyonu gibi hesaplamalar yapılarak firmaya fatura çıkarılır.

Etiketler

bankaci

Kredi Finans Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı