Kredi Rehberi

Kredi Siciliniz Finansal Geçmişinizdir

Bankalar ile kredi ilişkisine girebilmek için en önemli göstergelerden biri kredi sicilinizdir. Ülkemizde kredi sicilleri Kredi Kayıt Bürosu yetki ve sorumluluğundadır. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar bu kuruma üyedir ve kurum ile düzenli bilgi alışverişi yaparlar.

Kredi Sicilimizde Hangi Bilgiler Bulunur ?

Kredi sicilimizde bankalar ile kredi, kredi kartı gibi tüm kredili çalışma bilgilerimiz riske girdiğimiz tarih, ödeme geçmişimiz, kredi kapatma tarihimiz gibi bilgiler kayıt altında tutulur. Sicilimizdeki bilgiler bunlarla sınırlı değildir. Mevcut limit kullanım oranımızdan, yaptığımız kredi başvuru bilgilerine kadar tüm bilgiler sicilimize kaydedilir ve banka sorgulamalarına açılır.

Herkesin bankalar ile olan kredili çalışmaları sonrası oluşan ve kişinin finansal geçmişinin özeti olan bir kredi notu vardır. Kredi notunuz 1 ile 1900 arasında değişen değerlere sahiptir. 1 en riskli not iken 1900 en risksiz kredi notudur.

Kredi Notumu Nasıl Arttırırım ?

Kredi notunu arttırmanın ilk yolu, kredi notunu oluşturan etmenleri öğrenmektir. Kullanılan kredileri zamanında ödeme alışkanlığının bu not üzerindeki etkisi yüzde 35’tir. Mevcut limit ve limitten kullanılan risk not etkisinin yüzde 35’ini oluşturur. Yeni kredi arayışı içerisinde olmanız kredi notunuza yüzde 11, Kredi kullanım yoğunluğunuz ise yüzde 10 etki eder. Kalan yüzde 9 oran ise diğer etkenlerdir.

Kredi ürünlerinin notu etkileme süresi risk kapanışından itibaren 5 yıldır. Kredi notunuzu arttırmanın en etkin yolu kredi ve kredi kartı borçlarınızın zamanında yatırılmasıdır. Kredi borcunuzun ödendi olarak sayılması için taksit tutarının tamamının ödenmesi gerekir.

Kredi kartında ise asgari tutarın ödenmesi ödendi kaydı için yeterlidir. Ancak unutulmamalıdır ki kredi kartlarında dönem borcu ödenmeyip asgari tutar ödenirse alışveriş faizi üzerinden kalan borcunuza faiz işler. Bankanız tarafından size tahsis edilen kredi kartı limitinizin de devamlı dolu olması kredi notunuzu düşüren etkenlerdendir.
Bu olumsuz durumun önüne geçmek için kredi kartınızı limitinin sonuna kadar kullanıp devamlı asgari ödeme yapmamalısınız. Size tahsis edilen kart limitinizden yüzdesel olarak ne kadar boş limit kalırsa kredi notunuza etkisi o kadar olumlu olacaktır.

Yeni kredi arayışında olmanız kredi notunuzu aşağıya doğru çekecektir. Kredi ihtiyacı içerisindeyseniz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak sırf kredi çıkıp çıkmayacağını öğrenmek için bankalara kredi başvurusunda bulunmamalısınız. Kredi çekerek diğer kredinizi kapama işlemini sürekli olarak yaparsanız kredi çekme yoğunluğunuz artacak buna bağlı olarak kredi notunuz düşecektir. Kredilerinizi zamanında ödeyemez ve gecikme gün sayısını yasal sınırın üzerine çıkartırsanız bankalar borcunuzu takip hesaplarına aktarırlar. Bu asamadan sonra bankalar ile tekrar kredi ilişkisine girmeniz neredeyse imkansızdır.

Borçların Zamanında Ödenmesi Kredi Sicili İçin Önemli

Takip hesaplarına aktarılan bu kaydın silinmesi için öncelikle borcunuzun tamamen ödenmiş olması gerekmektedir.Borcun tamamen ödendiği günden beş yıl sonra sicilinizden silinir. Takipte olan borcunuzu kapatmış olsanız dahi kredi ilişkisine girip giremeyeceğiniz tamamen bankanın insiyatifindedir. Bankalar ile olan kredi ilişkinizin devamı için borçlarınızın zamanında ödenmesi son derece önemlidir. Kredi borçlarınızın zamanında ödeyemeyeceğiniz bir durumun ortaya çıkması halinde bankanız ile görüşerek mevcut borçlarınızın yapılandırılmasını talep edebilirsiniz.

Yapılandırma işlemi ile birlikte borcunuzun takip hesaplarına aktarılmasını önlemiş, bu sayede sicilinizin bozulmasının önüne geçmiş olursunuz. Yapılandırdığınız borcun yeni ödeme planına uymanız da çok önemlidir. Kredi sicilinizi sadece borçlarınız oluşturur. Bankalarda duran vadeli veya vadesiz mevduatlarınız, yatırım fonlarınız, hisse senetleriniz değerleri ne kadar yüksek olursa olsun kredi siciliniz üzerinde etkileri yoktur. Bu bilgiler ışığında bankalar ile kredi ilişkinizin sorunsuz şekilde yürümesi için en önemli madde aldığınız kredi borçlarını zamanında ve eksiksiz ödemenizdir. Bu sayede kredi notunuz yüksek değerde olur ve kredi ihtiyacınızda krediye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

bankaci

Kredi Finans Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı