Kredi Rehberi

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

  Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar hangileri ? Kredi notu nasıl yükseltilir ? Kredi Notu düşük olan kililer kredi kartı alabilir mi ?Detaylar yazımızda..

Kredi notu, kişilerin tüm finansal geçmişinin ve geçmişten bugüne bankalarla olan ilişkilerinin tümünü özetler nitelikte olan bir finansal puandır. Kredi notu hesaplanırken kişinin kredi kartı kullanma ve kredi kartı borçlarını ödeme durumu, daha önce kredi kullanıp kullanılmadığı ve alınan kredinin ödeme alışkanlıkları, belgelenebilir net gelir gibi unsurlar göz önünde bulundurulmaktadır. Tüm bu faktörler belirli oranlarda kredi notunu etkilemekte ve belirlenen puan finansal işlemlerin büyük çoğunluğunda önemli bir yer tutmaktadır. Bu not 1 ve 1900 aralığında değişmektedir. 1499 ve üzerinde olan kredi notu yüksek olarak değerlendirilebilmekte ve finansal işlemlerde kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanında 700 ve altında olduğunda riski fazla olarak değerlendirildiğinden kredi almak zorlaşabilmektedir.

Kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ilk olarak kredi notunu sorgulamaları gerekmektedir. Bankalar, kredi başvurusunu değerlendirirken kişilerin daha önceki finansal geçmişi hakkında bilgi sahibi olmayı isteyecekleri için öncelikli olarak kredi notunu değerlendirmeye almaktadırlar. Kredi notunun düşük olması zaman zaman kişilerin talep ettikleri finansal desteği alamamalarına yol açmaktadır. Bunun için kredi notunu yükseltmek ve yüksek tutmak kişilere bankalarla ilişkilerinde büyük bir avantaj kaynağı olmaktadır.      

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, bankalardan finansal destek talebinde bulunulduğunda karşılaşılacak ilk basamak olmaktadır. Çünkü kredi notu, kredi talebinde bulunulan banka tarafından yetersiz bulunduğunda kişilerin talepleri reddedilmektedir. Bunun için kredi notu riskli seviyede bulunan insanlar finansal işlemlerde kolaylık sağlamak için kredi notunu arttırmayı talep etmektedir. Öncelikli olarak alınan kredilerin ödemelerini zamanında yapmak, kredi kartı kullanmak ve kredi kartı aidatlarını düzenli olarak ödemek kredi notunu yükselten önemli adımlardandır. Halihazırda bankalara olan borçlar kredi notunu büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle bu borçların gözden geçirilmesi ve ödenmesi kredi notunu yükseltmektedir. Borçları düzenli olarak ödeyecek şekilde kredi kullanma sıklığı arttığında kredi notu yükselmektedir. Ayrıca Kredi Notu Nedir? Kötü Kredi notu nasıl düzeltilir? yazımıza da göz atabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hiç kredi kullanmamış olmaktansa düzenli ödeme yapılan kredilerin sık olması daha avantajlı bir durum olmaktadır. Bunların yanında sıklıkla yanlış bilinen bir durum olan kredi notu sorgulama işleminin kredi notunu düşürdüğü bilgisi gerçekliği yansıtmamaktadır. Sorgulama işlemiyle kredi notunun yükselmesi ya da düşmesi durumu söz konusu olmamaktadır. Kredi notunu etkileyen faktörler sorgulama işlemi değil kredi kullanma alışkanlıkları ve düzenli gelir seviyesi gibi etkenlerdir. Tüm bu faktörlere dikkat edildiği takdirde kredi notu yükselecek ve kişilerin finansal işlemleri daha kolay bir hale gelecektir. Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunu merak edenler bunlara dikkat etmelidir.     

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileri ?

Kredi notu düşük olduğunda çoğunlukla kişilerin kredi ve kredi kartı talebi bankalar tarafından reddedilir. Bu nedenle kredi almak isteyenler kredi notunu yükseltmeye çalışsa da bazı durumlarda bu mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda kredi notu düşük olduğu halde finansal desteğe ihtiyaç duyan insanlar kredi notu düşük olanlara kredi veren bankaları tercih etmektedirler. Kişiler yapacakları araştırma ve değerlendirmeler sonucu bu bankalardan kendilerine en uygun olanını seçip kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bu bankalardan biri olan Vakıfbank, kefil ve ipotek şartı ile kredi desteği sağlamaktadır. QNB Finansbank da aynı şartlar sağlandığı takdirde kredi notu düşük olanlara kredi vermektedir. Farklı faiz oranları sunan Akbank ve Odeabank’ta farklı miktarlarda sınırları olarak kefil ya da ipotek zorunluluğu olmadan kredi almak mümkün olabilmektedir. Faiz oranının kredi notuna göre değiştiği Denizbank ve Ziraat Bankası da kredi notu riskli seviyede olan kişilere kredi vermektedir. Bu bankalardan alınacak kredilerin miktarları ve faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterse de kredi sicilinde risk olan kişiler bu bankaları tercih etmektedir.       

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar hakkındaki makalemiz umarız işinize yarayacaktır.

bankaci

Kredi Finans Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı