Kredi Rehberi

Kara Listede İcralık Olan Emekliye Kredi Veren Bankalar

Emeklilere Müjde Kara Listede İcralık Olan Emekliye Kredi Veren Bankalar hakkındaki bu makalemizi okuyup sizlerde bilgi sahibi olabilirsiniz. Hemen Detaylar yazımızda..

Emekli Olup Kara listede ve İcralık Olmak Ne Demek?

İcralık Emekli müşterinin kara listede olması daha önce bireysel, konut, taşıt gibi krediler kullanıp bunların taksitlerini ödemeyi 3 ay üst üste geciktirme sonucu bankanın kredi çeken emekliyi İcra Müdürlüğü’ne havale etmesiyle açıklanabilir. Kısacası bankaya olan kredi borcunuzun bankanın size belirlediği süre sonucunda ödenmemesi durumunda banka emekliyi kara listeye alır ve borçlar kapatılmadan yeni bir kredi vermez.

Borcunu Ödeyemeyen İcralık Emekli Ne Zaman Kara Listeye Alınır?

Emekli birinin çekmiş olduğu kredinin bir ya da iki taksitini ödeyemediği durumda banka uyarı mektubu yollar. Bu uyarıya istinaden ödeme yapmayıp üçüncü taksiti de ödemeyince yani 90 günü aşkın gecikme olduğu zaman emekliye banka icralık süreci başlatır. Kredi dosyası icra servisine ulaşıp işlemler başlatıldığında emekli borçlu kara listeye alınmış olur. Bu aşamalara gelene kadar banka müşteri temsilcileri ve alacak takip servisi emekli müşteri ile irtibata geçerek borcun tahsilatı için müzakerelerde bulunurlar. Eğer ki bankanın sistemindeki adres, telefon ve e-mail adresi gibi bilgiler güncel değil ve emekli müşteriye ulaşamamışlarsa, yakınlarına ulaşılmaya çalışılır, ya da iş aile fertlerinin ev adresine ihtarname yollanır.

Emeklilerin Kara Listede ve İcralık Olmasının Zararları Nelerdir?

Banka tarafından kara listeye alınan icralık olan emekli diğer bankalardan kredi kullanamaz ve kredi kartı talebinde bulunamaz. Kredi kullanılan banka TCMB memzuç kayıtlarına emeklinin borcunu ödemediğini bununla birlikte tüm uyarılara rağmen taksitlerini geciktirdiği ve kredi dosyasını icraya yolladığını bildirir. Bu bildirim diğer bankalar tarafından KKB kaydından görülür. Emeklinin kara listede olduğunu gören bankalar emekliye tüm kredi ve kredi kartı yollarını kapatır. Tüm borçlarının ödenip gecikmelerinin kapatılması sonucu emekli bir süre geçtikten sonra tekrar kredi başvurusunda bulunabilir. Kara Listede İcralık Olan Emekliye Kredi Veren Bankalar

Kara Listede İcralık Olan Emekliye Kredi Veren Bankalar
Kara Listede İcralık Olan Emekliye Kredi Veren Bankalar

Kara Listede ve İcralık Olan Emekli Kredi Çekebilir Mi?

İcralık olan, kara listeye alınan emekli hali hazırda takip süreci boyunca kredi talebinde bulunması olumsuz sonuçlanır. Ancak maaş aldığı banka emeklinin mevcuttaki kredisini kapatarak taksit rakamları maaşının üçte birini geçmeyecek şekilde krediyi yapılandırabilir. Emeklinin eline nakit geçmez belki ama borçları toparlanmış olur. Bir diğer yapılacak yöntem ise emeklinin anlık ve takipteki borçları komple kapatılır en az 6 ay geçtikten sonra tekrar maaş aldığı bankaya kredi başvurusunda bulunulur. Bir hatırlatma olarak emeklinin maaşının sadece dörtte birine haciz konabilir. Örneğin 2.000 TL maaş alan emeklinin maaşının sadece 500 TL sine haciz konabilir.

Etiketler

bankaci

Kredi Finans Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı